2137/856
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med lilla uld fra Kvadrat. Model OW603. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. L. 214.
Mærket serienr. 1018427.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
4 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||