2137/​856

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med lilla uld fra Kvadrat. Model OW603. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. L. 214.

Mærket serienr. 1018427.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 14. september 2021

Kategori
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.000 DKK  

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK