2450/836
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Kontorstol af palisander og stål med drejefunktion, betrukket i sæde og ryg med sort skind. Model 419. Udført hos Sibast Møbler. 1970'erne.
Litteratur: “Made in Denmark 1976”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Stel med en manglende prop.
Vurdering