Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Cocktailsæt af sterlingsølv bestående af cocktailshaker og tilhørende sættebakke. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1946–1947. Samlet vægt 1060 g. Cocktailshaker: H. 23,7. Bakke: H. 2. Diam. 22,4. (2)
Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, ill. s. 107.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge dele graveret.
Moderne kunst og design, 27. august 2024