2446/​31

Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)

“Hamburg an der Elbe”. (Hamborg ved Elben). Sign. Holger Drachmann 92. Olie på lærred moteret på malepap. 32,5×46.

Drachmann tager til Hamborg i 1892 og er fanget der i månedsvis, da byen lukkes grundet en koleraepidemi. Nærværende motiv relaterer til et værk “Parti fra Hamborgs Havn” som en gruppe danskere i Hamborg køber og forærer det danske kongepar i guldbryllupsgave.

Litteratur: Jeg er hav - Holger Drachmann med pen og pensel, Udgivet af Skagens Museer, 2020, side 156.

Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på bagsiden af lærred og blændramme, dateret 1932).

Enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK

22 bud

1170353 28.000 DKK
514084 27.000 DKK
1170353 26.000 DKK
937225 25.000 DKK
514084 (Autobud) 24.000 DKK
937225 23.000 DKK
514084 22.000 DKK
937225 21.000 DKK
1170353 (Autobud) 20.000 DKK
937225 20.000 DKK
1170353 19.500 DKK
514084 (Autobud) 19.000 DKK
1170353 18.500 DKK
514084 (Autobud) 15.500 DKK
1170353 15.000 DKK
514084 (Autobud) 13.500 DKK
1170353 13.000 DKK
514084 (Autobud) 12.500 DKK
1170353 12.000 DKK
514084 11.500 DKK
898539 11.000 DKK
1029748 10.500 DKK