905/​76

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

“To børn i en have”. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 212×141.

Udstillet: Charlottenborg 1897, nr. 430.

Proveniens: Grosserer P. Petersen (1897).

Maleriet blev skænket af Palle Helmer Petersen til Hammel Sygehus (i dag en del Hospitalsenhed Midt) engang før 1970, og det har været i Hospitalsenhed Midts eje indtil i dag.

Palle Helmer Petersen (1891–1977) og hans ældre bror Kai Helmer Petersen (1888–1927) var sønner af grosserer Peter Johan Ditlev Petersen (1857–1923) og hustru Anna Marie Louise Hansen (1849–1940).

De to børn på maleriet forestiller sandsynligvis de to sønner Palle og Kai på henholdsvis 5/6 og 10/11 år, og værket er således gået i arv i familien.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag