2144/​550

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3/2”. Bordlampe med stel af messing. Overskærm af rødmalet kobber. Underskærm af rød opal. Fatning, afbryderhus og topdæksel af hvid ebonit. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1950. H. 44.

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med senere bemaling. Topdæksel med revne. Skærmophæng med skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK