2049/774
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Sæt på otte spisestole med stel af palisander og sæde betrukket med sort skind. Model 78. Formgivet 1962. Udført og mærket hos J.L. Møllers Møbelfabrik. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mærker, ridser og hak. Læder med mærker, pletter og krakeleringer/rifter.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud