Pierre-Narcisse Guérin, efter 19.årh.
“Offer til Æskulap”. Scene fra antikken med en vestalinde ved alter med flammende ild, omgivet af to ynglinge og en ældre skægget mand. Figurgruppen betragter en statue af lægeguden Æskulap stående med sin stav med slangen. Usigneret. Olie på lærred. 46×38.
I folkemunde gik der rygter om, at vestalinderne tjente slangerne. Måske fordi de havde en vis forbindelse til lægekulten for Æskulap på Tiberøen og kulten omkring Bona Dea, hvor slangen indgik som et frugtbarhedssymbol.
Originalen befinder sig på Musée des beaux-arts d’Arras.
Lærredet er doubleret. Mindre retoucheringer og reparationer. Behov for rensning. Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger i nedre hjørner.
Malerier, 9. juni 2020