2120/746
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
“Løvspring”. Vase af lertøj med indridsede bladmønstre i relief. Dekoreret med lys glasur. Udført og signeret fra Royal Copenhagen. Udført 1944. H. 11,8. Diam. 9.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud