2120/742
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Kande af stentøj dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. EW for Eva Wilhjelm (senere gift Stæhr-Nielsen). Udført og stemplet hos Saxbo, 1931–1937. H. 14. L. 20,5.
Enkle bristede glasurbobler hidrørende fra fresmstillingen.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud