En samling kolorerede træsnit udført på rispapir af bl.a. Qi Baishi, Zhang Daqian, Chen Shizeng i to volumes. Hver volume med kalligrafi “Beijing Rong Bao Zhai nyt oplag af udvalgte malerier valgt af 91 årige Baishi og med hans kalligrafi” signeret med segl Bai Shi Weng. Forord til dette oplag af Zheng Zhenduo. 3. oplag Rong Bao Zhai 1951, nr. 504. 1. og 2. oplag blev trykt i 1920–30'erne. Kassette af silke. Hvert tryk 32×22 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Det ene bind og kassette med spor fra vandskade.
Varia, 19. januar 2017
21 bud