2427/8092
Gerhard Heilmann (f. Skelskør 1859, d. Frederiksberg 1946)
Cirkulær vase af porcelæn, dekoreret i farver med ansigter og slyngblade. Sign. G. Heilmann. Royal Copenhagen, 1892. H. 14 cm. Diam. 18 cm.
Proveniens: Vasen blev oprindeligt købt af grosserer Levison i Den kongelige Porcelænsfabriks udsalg på Amager Torv i 1894 for 100 kr.
Vurdering
10 bud
138909 | ||
905836 | ||
138909 (Autobud) | ||
905836 | ||
138909 (Autobud) | ||
905836 | ||
138909 (Autobud) | ||
905836 | ||
138909 | ||
175421 |