Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)
Dame med parasol (Christiansø), 1930erne. Usign. Olie på lærred. 137×147.
Udstillet: “Edvard Weies mindeudstilling”, Statens Museum for Kunst, Købehavn, 1946, kat. nr. 62. Udstillet: “Edvard Weie. Poesiens natur”, Kunstforeningen, Gl. Strand, København, 7. februar - 3. maj 2015. Proveniens: Dansk privatsamling.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023