Stor apulisk rødfigureret skyphos, dekoreret på siden med henholdsvis ung soldat og kvinde med kande og fad i hænderne, med svage rester af hvid farve, under hankene palmetter. 4. årh. f. Kr. H. 21 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet hos antikvitetshandler, Kompagnistrædet, København, i 1981.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Repareret og ej originale hanke. Retouchering af røde områder. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024