Berndt Friberg (f. 1889, d. 1981)
En skål og en vase af stentøj, dekoreret med brun harepelsglasur. Begge sign. Friberg samt med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. Unika. Skål: H. 12,5–14. B. 29,5. Vase: H. 15. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uregelmessighed på yderside af skål fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
45 bud