921/​758

Kongeligt guld- og diamant taskeparure til aftenselskab, udformet af 18 kt. gult, grønt og rødt guld, bestående af en reticule med lås i form af sugarloaf cabochonslebne safirer, portmonné, pudderdåse med spejl og flakon, i henholdsvis strikket, profil-svejfet og riflet design, alle dele dekoreret med et kongeligt egyptisk monogram HF prydet med talrige rosenslebne diamanter. I æske fra J. Lattes, Genève og Cairo. 20. årh.s midte. Vægt i alt (inkl. indhold i pudderdåse og flakon) 338 g. H. reticule 12,5. Diam. pudderdåse 3,5. (4)

Proveniens: Gave fra et medlem af den kongelige, egyptiske familie i 1950'ernes begyndelse til den danske ejers oldemor. Hun var en del af omgangskredsen for den egyptiske konge og hans familie samt J. Lattes, som også lavede egyptiske medaljer. Herefter hendes efterkommere indtil i dag.

Vur­dering

120.000–150.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel