1619/2121
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Cane and Teak”. Bordskål af teak, sider indlagt med lodrette stænger af tonkin bambus. Stemplet Dansk Designs Denmark IHQ. Model 1532. Udført hos Nissen, Langaa. H. 12. Diam. 27/30.
Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker under bunden. Vandskjolder indvendigt.
Quistgaard, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag