1703/651
“Cortina”. Cirkulært spisebord, sko og plade med udtræk og to tillægsplader af palisander, stel af bejdset bøg og messingprofileringer på ben. Udført hos Seffle Möbler, Sverige. Udgået fra Illums Bolighus i 1960'erne. H. 71. Diam./L. 120/200. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag på plader. Minimal krakeleringer i lak.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag