1317/1539
Lille cypriotisk kande med kløverbladsmunding, dekoreret i mørk farve med form af øjne, svastika og stiliseret design. Ca. 1000 f. Kr. H. 15 cm.
Købt i Nicosia, Cypern i 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud