786/​610

Signeret Slesvig Louis XVI fajance bakkebord, pladen dekoreret i gult, violet, blåt og grønt på violetkonturet, gult blæremønster, hvori klassisk motiv. Kantbortens relief med violetkontureret grønt. Borten indenfor violet, blåt og gult. Senere underdel. Pladen sign. på bagsiden Schlesewig samt indridset varenummer og angivelse af størrelse: No 3. 18. årh.s sidste halvdel. H. ialt 80. Plade L. 80. B. 54.

Slesvigs fajance bakkeborde er noget for sig selv og ofte meget forskellige. De kan have guirlandeborten i grønt og mangan samt strøblomster. De fleste er blåmalede og har ofte huse, landskaber og staffagefigurer indenfor en rokokoindramning. Bakkebordene rækker fra rokokoen frem til nyklassicismen, og med dekorationer fra den sidstnævnte periode foreligger enkelte særlig gode bakkeborde som f.eks det der er med på denne auktion. Iøvrigt er det påfaldende, at man ikke synes at træffe nyklassicisme på andre produkter, skønt fabrikken arbejdede til 1814. Bakkebordet er afbildet i Kai Uldall: Gammel Dansk Fajance, 1961, fig. 132. Proveniens: Dansk herregård.

Møbler, porcelæn og glas, 25. april 2008

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK