2438/​197

Dansk gravkors M/1854 mærket 13B. 2. C. 79. samt overstreget 953 på parerstangen samt indprikket RM og stemplet med fremstillernavn? H MEHL under parerstangen med ca. 54 cm. lang klinge, fæste fra gravkors M/1854 med ca. 54 cm. lang tveægget klinge fra pallask M/1750 med tydelig monogram og valgsprog på begge sider samt jægerhirschfænger M/1791 af nedkortet pallask M/1750 med tveægget ca. 63 cm. lang tveægget klinge og skråt afskåret od. (3)

Klingerne plettede.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?