1323/​512

Piet Hein (f. 1905, d. 1996)

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Superellipse”. Ovalt bord med plade af fineret valnød med aluminiumskant, på shakerstel af satinpoleret aluminium. Model D717. Udført hos Fritz Hansen, 2007. H. 70. L. 300. B. 130.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 4. juni 2013

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK