1722/606
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par “EXIT” lysskilte af messing samt grøn og hvid akryl, monteret på vægbeslag. Udført og delvist mærket hos Louis Poulsen. L. 22. Diam. 16,5. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Rester efter hvid maling. Løse vægophæng og indlæg. Akrylindlæg med varmemærker og buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag