896/​545

Sonja Ferlov Mancoba (f. København 1911, d. Paris 1984)

Købt af Holstebro Kunstmuseum i september 2020.

Skovbillede, 1930erne. Usign. Olie på lærred. 65×50.

Proveniens: Kunstnerens familie.

Sonja Ferlov Mancobas skulpturer er kendt af de fleste kunstinteresserede - ikke mindst efter den flotte retrospektive udstilling på Statens Museum for Kunst og Centre Pompidou i Paris sidste år. Hun begyndte imidlertid som kunstneriske karriere som maler, og på efterårets auktion udbyder vi således et af hendes yderst sjældne oliebilleder. Her ses det tydeligt, hvorledes hun udviklede sit formsprog med rod i surrealismen i starten af 1930'erne - en stil, der senere blev raffineret i hendes skulpturelle arbejder.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 22. september 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK