Foto endnu ikke klar
893/​128

Henrik Olrik (f. København 1830, d. sst. 1890)

Et ungt par i renæssance-/middelalderdragter sidder i en skov. Illustration til “Hjortens Flugt”. En hjort kommer til syne med et kors om halsen. Sign. H. Olrik 1858. Olie på lærred. 78×95.

Christian Winther, “Hjortens Flugt”, 1855, afsnittet “Korset”, der fortæller om Strange og Ellens møde med Hjorten med korset i en kæde om halsen.

Med Øine sky han maalte De gamle Venner tyst; I Solens Glands da straalte Guldkorset paa hans Bryst; Han rakte frem sin Mule, Med Løbet sparked han; Da klang den gyldne, gule Kjede udi hans Man.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK