2142/792
Tage Wernersen
Øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sider, dybhæftet ryg, sæde, løs nakkepude og ærmeskånere betrukket med ternet uld. Formgivet 1947. Udført hos snedkermester Christiansen.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1948 s. 79.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med med slitage og defekter.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
36 bud