884/​895

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Judasbordet”. Ovalt spisebord af riopalisander med udtræk samt to tilhørende tillægsplader ilagt cirkulære plaketter af sølv. Bordpladens underkant let kelet. Udført 1968–1969 hos snedkermester Niels Vodder, stemplet herfra. H. 72. B. 140. L. 200/255/310. (3)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1969 i forretningen “Den Permanente” i København. Kopi af original faktura medfølger. Bordet hidrører fra samme hjem som katalognr. 894.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt design@bruun-rasmussen.dk

Design, 7. marts 2019

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK