12141/10
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Bordlampe med skærm og fod af grønlakeret metal, stamme af messing. Model 6782. Udført hos Kaiser Idell. H. 38 cm.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker samt skærm og fod med rust.
Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud