Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Køer paa aaben Mark. Regndag”. Sign. monogram 47. Olie på lærred. 41×53.
På blændrammen et vokssegl.
Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes malerier, 1895, nr. 255, omtalt s. 212.
Udstillet: Charlottenborg 1848 nr. 129. Købt hér af Greve S. Danneskiold-Samsøe for 100 Rdl. Kunstforeningen, “Udstilling af Malerier, hvoraf Indtægten er bestemt til Anvendelse ved Frederiksborg Slots Genopførelse”, 1860 nr. 228. Foreningen “Fremtiden”, “Udstilling af ældre danske Malerier og Bronzestatuetter”, Charlottenborg, 1869 nr. 107. Den nordiske Industri- og Kunstudstilling 1872 nr. 141. Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1893 nr. 148.
Proveniens: Greve S. Danneskiold-Samsøe (1848, 1860, 1869, 1872, 1893). Teaterchef Chr. Danneskiold-Samsøe (1895). Winkel & Magnussen auktion 46, 1926 nr. 72. Ingeniør Johannes Rump. Fabrikant Jac. Olsen. Generalinde Erna de Foguel. Bruun Rasmussen auktion 494, 1987 nr. 159, afb. s. 53. Bruun Rasmussen auktion 737, 2004 nr. 2037, afb. s. 46. Bruun Rasmussen Vejle, “Udsøgte malerier fra en dansk privatsamlig” auktion 102, 2005 nr. 11 afb. s. 17.