2044/​781

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med firpasfod af aluminium. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med patineret brunt skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og skjolder. Overfladiske krakeleringer, reperationer og mindre hul.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK