Terrin, tallerkener m.m. af porcelæn fra den Kongelig Porcelainsfabrik, dekoreret i farver og guld med blomster og landskaber. 19.-20. årh. (32)
Dele af stel med reliefdekoration med kartoucher og bladranker, dekoreret i farver og guld med blomsterbuketter. Kgl. P. Juliane Marie-mærke 4 middagstallerkener, 3 frokosttallerkener og 2 kagetallerkener.
Terrin, dekoreret med brogede blomster, lågknop i form af puttoholdede skjold, frokosttallerken, 2 dybe tallerkener, 3 middagstallerkener, to underkopper, 6 par små kaffekopper og ekstra kopper.
Spytkrus, dekoreret i mangan med blomster.
Mokkakande, dekoreret i mangan med landskab.
Kop og uderkop, dekoreret i mangan og guld med blomsterkrans.
Kop og underkop dekoreret i farver og guld med roser.
Bouquetière.
Vase, dekoreret med insekter.
Thekande uden låg, modelleret med maske under tud.
Hovedparten med kanthak eller reparationer. Slitage på guld. Spytkrus med kanthak. Flere dele med uregelmæssigheder fra produktionen, jernpletter, mindre brændingsrevner m.m. Bouquetière 2. sortering. Thekande mangler låg, 2. sortering, antageligt privat dekoreret. Medfølger flakon af glas, mangler låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020