2414/202
Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)
Græssende får ved Vallø strand. Sign. R x Chr, Vallø Strand 8 aug 1914. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 23×33.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. Fugtpletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag