2422/​558

Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)

Figurgruppe af stentøj modelleret i form af en fisk på cirkulær base. Dekoreret med grå og brun glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 25. B. maks. 20.

Basens nederste kant med et ca. 7 mm. afslag.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

16 bud

803185 (Autobud) 1.750 DKK
961287 1.700 DKK
803185 (Autobud) 1.650 DKK
961287 1.600 DKK
803185 (Autobud) 1.550 DKK
961287 1.500 DKK
803185 (Autobud) 1.450 DKK
1105050 1.400 DKK
803185 (Autobud) 1.350 DKK
1105050 1.300 DKK
803185 (Autobud) 1.250 DKK
1105050 1.200 DKK
803185 1.150 DKK
882182 1.100 DKK
803185 1.050 DKK
849670 1.000 DKK