2437/883
Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Jørgen Mogensen (f. Århus 1927)
Ole Bjørn Krüger (f. 1929)
Lågkrukke, to vaser og skål af stentøj. Dekoreret med Sung glasur og mørk brun glasur. Sign. monogram, 20160, 21968, 21930 og stemplet O. B. Krüger. Delvis udført hos Kgl. P. H. 3,8–20. (4)
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag