872/​56

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Profilportræt af J. Th Lundbye (1818–1848). Indridset monogram LFr 1839 Febr. Olie på papir monteret på træ. 17×13.

Proveniens: Læge og socialøkonom Frederik Christian Krebs (1814–1881).

Lundbye og Frølich mødte hinanden via Thorald Læssøe i 1838 og de næste tre år udviklede sig et meget tæt og nært venskab. Det var et for tiden typisk romantisk venskab, der bestod af dybsindige samtaler om tilværelsen og kunsten og meget stærke og dybe følelser mellem to passionerede unge mænd. Dette portræt fra 1839 er på højdepunktet af deres venskab - også Lundbye udførte samme år et fint lille portræt af Frølich (pen og lavering, Den Hirschsprungske Samling).

I 1840 rejser Frølich til sorg for dem begge til München for at videreuddanne sig og en lang passioneret og følelsesladet brevveksling mellem de to er overleveret.

22/11 1840: Min kjære Lorenz! jeg vil begynde et Brev til dig, som jeg hver Dag savner og længes efter. Jeg kan ikke skjule for mig selv, og andre, at Du var min bedste Ven - det næstbedste Menneske, jeg har kjendt, ja kun hun, den elskelige Moder (…) kun hun staaer høiere hos mig (…)… - og videre 8/12 1840: ….. Her er mange gode Mennesker her, men Ingen, ikke En, som kan erstatte Dig eller kun komme dig nær i mine Øine.(…). Citeret fra: Lotte Thrane: “Tusmørkemesteren. 10 kapitler om Lorenz Frølich og hans tid", 2008, bd.1, s. 59 og 60.

Og Frølich i sine erindringer:

"(…) Indtrykket af mit Samliv med Lundbye, og hvad der knyttede sig dertil, (blev) liggende i min Sjæl som noget inderligt, uberørt af alt andet, og med sin egen Spirekraft.”

Citeret fra: Lotte Thrane: “Tusmørkemesteren. 10 kapitler om Lorenz Frølich og hans tid", 2008, bd.1, s. 73.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

30.000–35.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK