A. Mackeprang (f. Langesø ved Odense 1833, d. Frederiksberg 1911)
Sommerdag med kronvildt ved en skovsø. Sign. monogram 90. Olie på lærred. 34,5×46.
Mindre krakeleringer og minimale afskalninger under fernis. Nålehuller ved højre kant og nederste venstre hjørne. Minimalt stødmærke ved nedre kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
12 bud