2432/1178
Smaragd, safir, rubin- og diamantbroche af 14 kt. guld og hvidguld i form af insekt prydet med udskåret smaragd og talrige facetslebne smaragder, talrige facetslebne safirer, to cabochonslebne og talrige facetslebne rubiner og talrige enkeltslebne diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Vægt ca. 18 g. B. 4,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering