1416/14
Frisisk barok chatol af eg, overdel og underdel med blad- og stjerneindlægninger, skråklap med engle bærende på krone herunder ejerinitialer. 18. årh. H. 219. B. 121. D. 56.
Restaureret. Ridser og mærker. Brugsslitage. Revner i træet. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 14. april 2014
Vurdering
Hammerslag