Anna Nørbye (f. København 1851, d. sst. 1924)
Opstilling med sommerbuket i vase. Sign. monogram 1888. Bagside med dedikation. Olie på træ. 27×20.
Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger langs rammekant.