2411/​538

Holcha Krake (f. Karlby Sogn , d. New York, USA)

Landskab fra Sandøy, Norge. Sign. monogram. akvarel på papir. Bladstørrelse 23×36. Uindrammet.

Væversken og keramikeren Holcha Krake er i den grad en af de “glemte kvinder”, som vi med nærværende auktion ønsker at belyse. Hun bliver uddannet til væverske i København og Berlin, og i 20erne rejser hun til Dresden, Paris, Belgien og Italien samt Tunis, hvor hun studerer keramik.

I hendes kunst vedkender hun sig en dyb inspiration fra den ældre, traditionelle vævekunst såvel som nordisk, europæisk og egyptisk herkomst. Under et ophold i Norge 1935–37 begynder Krake tillige at arbejde i akvarel og olie, især med blomstermotiver, men også - som her - stærkt koloristiske landskaber.

Holcha Krakes lillesøster Erna gifter sig med den tyske billedhugger Christoph Voll, og det er i selskab med dette par, at hun i kunstnerkolonien i Cagnes-sur-Mer i 1929 møer den amerikanske maler William H. Johnson. I 1930 bliver parret gift og slår sig ned i Kerteminde tæt ved Krakes barndomshjem. Under indtryk af nazismens fremvækst forlader det racemæssigt blandede par Danmark i oktober 1938 for at slå sig ned i USA, hvor Krake dør af cancer i januar 1944.

Vi har ikke tidligere set værker af Holcha Krake - dog har Willliam H. Johnsons malerier ofte opnået høje hammerslag på auktion i ind-og udland - og glæder os således over at kunne udbyde denne fine lille tegning af en yderst sjælden kunstner på auktion.

Læs gerne mere her: https://issuu.com/josephinerydeng/docs/willie-and-holcha-in-north-africa-1932?fr=xKAE9_zU1NQ

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Papiret er gulnet. Mindre afrivninger i kanterne. Mindre fugt.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK