1504/827
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla 2”. Lænestol og skammel med stel af birk og bøg. Sæde, ryg og dybthæftet nakkehynde betrukket med lys kanvas, kanter og stropper af skind. Formgivet 1944. Udført og stemplet hos Mathsson, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder stel med ridser og mærker. Betræk med pletter, skjolder, enkelte huller samt smuds.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
21 bud