1444/1670
Kaminur af hvidbroget marmor og forgyldt bronze, hvidemaljeret urskive med blomsterranker. Louis XVI form. 19. årh.s slutning. H. 37.
Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Mindre hårrevner på skiven.
Varia, 30. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag