1444/​1670

Kaminur af hvidbroget marmor og forgyldt bronze, hvidemaljeret urskive med blomsterranker. Louis XVI form. 19. årh.s slutning. H. 37.

Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Mindre hårrevner på skiven.

Varia, 30. oktober 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK