Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“20 heures, arrivée à Chandigarh”. Sign. L-C 20 oct 51 9 mai 59 samt på bagsiden sign. Le Corbusier. Emaille på metal. 55×65.
Proveniens: Arkitekt Jørn Utzon, sidenhen nedarvet i familien.
Moderne malerier og skulpturer, 6. december 2016