2109/​845

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

En figurgruppe af uglaseret lertøj modelleret i form af to skalleslugere, der kæmpes over en fisk. Usigneret. H. 46,5. L. 44. B. 19.

Almindelig alders- og brugsslitage. Revne på den ene skalleslugers næb samt enkelte afslag. Rester fra tuschpen nedtil.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK