905/​339

Gustav Friederich Hetsch (f. Stuttgart 1788, d. København 1864)

Et par danske senempire piedestaler af bemalet træ med forgyldt dekoration i form af slyngede bladborder og engle. 19. årh.s begyndelse. H. 136. B. 48. D. 45. (2)

Proveniens: Kongsdal gods, Holbæk.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK