905/339
Gustav Friederich Hetsch (f. Stuttgart 1788, d. København 1864)
Et par danske senempire piedestaler af bemalet træ med forgyldt dekoration i form af slyngede bladborder og engle. 19. årh.s begyndelse. H. 136. B. 48. D. 45. (2)
Proveniens: Kongsdal gods, Holbæk.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag