Ubekendt maler, 18. årh.
Portræt af Adolf Frederik af Slesvig-Holsten-Gottorp (1710–1771). Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 41×32.
Adolf Frederik af Slesvig-Holsten-Gottrop var fyrstebiskop i Lübeck 1727–1771 og konge af Sverige 1751–1771.
På bagsiden en ældre og fejlagtig betegnelse, der oplyser, at portrættet skulle forestille Landgreve Carl af Hessen-Kassel.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII af Danmark (1843–1912). På bagbeklædningen et notat om den portrætterede Adolf Frederik, skrevet af Frederik VIIIs søn, Prins Harald af Danmark (1876–1949).
Enkelte afskalninger og ujævnt papir, der er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
19 bud