2411/519
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Lille vase af stentøj modelleret i tresidet form, med cirkulær munding samt reliefdekor. Dekoreret med brun glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 195. Udført 1950–1968. H. 12,8.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig aldersrelateret patina.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
30 bud