2426/521
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på fire stole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Model 3237. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)
Litteratur: “Danish Chairs”, Noritsugu Oda, afb. s. 130–131.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med kraftig brugspatina, herunder større mærker, nogle tørrevner og løse sygninger. To stole med revnede stropper under sædet.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag