2426/​521

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sæt på fire stole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Model 3237. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (4)

Litteratur: “Danish Chairs”, Noritsugu Oda, afb. s. 130–131.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med kraftig brugspatina, herunder større mærker, nogle tørrevner og løse sygninger. To stole med revnede stropper under sædet.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

1023011 12.500 DKK
1037191 12.000 DKK