Andrei Afanasevich Jegorov (f. Tallin 1878, d. 1954, russisk maler)
Vinterlandskab med trojkakørsel. Sign. ...ov (delvist skjuld af rammen). Gouache på papir. Lysmål 23,5×29,5.
Proveniens: Danske sælgers morfars bror, der var var direktør for Scandinavian Standard Oil med hovedsæde i Helsinki i 1930'-1950'erne. Han traf Andrei Afanasevich Jegorov i Skt. Petersborg eller Tallinn og erhvervede værket direkte fra kunstneren.
Undersøgt i ramme. Antagelig beskåret eller indrammet ind over billede. Klippet og indsat trekant i øverste venstre hjørne. Fold i nederste venstre halvdel.
Russisk tema, 7. juni 2021
28 bud