893/223
Indisk tæppe i klassisk 1700-tals Agra design, gentagelsesmønster med palmetter, rosetter, arabesker, Herati-motiver og bladværk på lys bund. 20/21. årh. 607×498.
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag